MIRA 330M
MIRA 330M
An extremely dense and robust backing providing excellent durability and wear resistance for high traffic areas.
Our innovative slip retardant enhancement – your safest choice for kitchens and bathrooms.
| Country of Origin | BELGIUM |
|---|---|
| Country of Manufacture | BELGIUM |
| Manufacturer | Beauflor |
| Sizes | 2000 / 3000 / 4000 mm |
| Thickness | 2.00 mm |
| Total Weight | 2800 g/m² |
| Slip Resistance | R10 |
| Wear Layer | 0.70 mm |
| Usage Classification | 23, 34, 43 |
| Residential Warranty | 20 years |
| Commercial Warranty | 10 years warranty on commercial use |
| UPEC Acoustic | ΔLw 6 dB |
| Installation Method | < 20m² can be installed without using adhesives |





Reviews
There are no reviews yet.