Charm Black
Charm Black
Classy and sassy, Chateau+ mixes modern and traditional into a unique eye-catcher that is 100% water resistant thanks to our pioneering hydro+ technology. This water repellent coating further protects your floor around the edges of each plank and is able to withstand all kinds of liquids.
Add a touch of elegance to your office, hotel rooms or restaurant with Chateau+! This floor is also ideal for high-traffic areas featuring a commercial usage class of 33, abrasion class 5 and a ten-year commercial warranty.
| Country of Origin | Belguim |
|---|---|
| Country of Manufacture | Belguim |
| Manufacturer | BerryAlloc |
| Flooring Finish | Laminate |
| Residential Warranty | 25 years |
| Abrasion Class | AC4 |
| Thickness | 8mm |
| Width | 84mm |
| Length | 504mm |
| Edge Detail | 4 Bevel |
| Profile | OmniLoc locking system |







Reviews
There are no reviews yet.