Bamboo Carbonized
Exterpark bamboo, a sustainable natural deck choice.
After our processing, bamboo deck boards achieve the highest possible density, above 1200kgs/m3, a sure bet for domestic and heavy-duty use.
Available in 2 shades: carbonized and natural.
| Country of Origin | CHINA |
|---|---|
| Country of Manufacture | SPAIN |
| Manufacturer | EXTERPARK |
| Wood Fitness | Hard and dense wood types which are stable and suitable for outdoor exposure |
| Hardness | 70.4Gpa |
| Thickness | 22mm |
| Width | 139mm |
| Length | 1860mm |
| Botanic Name: | Tribe Olyreae (herbaceous bamboos), Tribe Bambuseae (tropical woody bamboos), Tribe Arundinarieae (temperate woody bamboos). |
| Interconnection | Magnet S system |
| Patents | invisible gaps profile and magnet s system |
| Characteristics | FSC certified, scores LEED points, SINGAPORE Green label,65% bamboo 100% and Full range of compatible accessories |
| Weight (per sqm) | 20,6kg |
| Surface Texture | Real Bamboo Texture |
| Static Bending | 91,5 Mpa |
INSTALLATION
THE MAGNET S SYSTEM
An advanced mechanical locking with a superior grip that holds boards stronger than a screw but yet flexible to open up and close again when necessary in just a few seconds.
Exterpark is an advanced outdoor flooring system that is by far the fastest decking in the world to install due to our patented Magnet S System that transforms any outdoor surface into 100% accessible. We have created the best mechanical locking for loose boards, avoiding access panels and being able to access anytime, anywhere.
Our 5 Game changers:
- Invisible profile. Our patented invisible profile is an absolute winner. No food or leaves can fall down, no gaps or understructure to be seen, no loss of valuables, no stuck heels and, it looks much better!
- No screws, predrilling, tools, spliters or noise.
- 100% accessible. Full access to decks walls and ceilings in seconds. Easy substitution of boards. Maintenance friendly. Enlarged service live. Relocation possibilities
- 3x faster to install and remove. Cost-efficient and time-efficient.
- Aluminium joist. Choosing the right substructure is choosing the right foundation and aluminium is straight like an arrow and stable as a rock.





Reviews
There are no reviews yet.