Arles 167M
Arles 167M
Our textile backing smoothens irregularities in the subfloor making your floor even more soundproof.
The protective topcoat prevents scuffing and staining, making your floor easy to clean.
Hyper realistic design with no visible repeat thanks to our highly advanced digital printing process.
Our innovative slip retardant enhancement – your safest choice for kitchens and bathrooms.
| Country of Origin | BELGIUM |
|---|---|
| Country of Manufacture | BELGIUM |
| Manufacturer | Beauflor |
| Sizes | 2000 / 3000 / 4000 mm |
| Thickness | 2.50 mm |
| Total Weight | 1500 g/m² |
| Slip Resistance | R10 |
| Wear Layer | 0.25 mm |
| Usage Classification | 23, 31 |
| Residential Warranty | 7 years |
| Commercial Warranty | |
| UPEC Acoustic | ΔLw 16 dB |
| Installation Method | < 35m² can be installed without using adhesives |





Reviews
There are no reviews yet.