Gambel Oak 666D
Gambel Oak 666D
TEXTILE BACKING BLACK
Our trendy black textile backing smoothens irregularities in the subfloor making your floor even more soundproof.
PREMIUM COATING
The protective topcoat prevents scuffing and staining, making your floor easy to clean.
SLIP RESISTANT
Our innovative slip retardant enhancement – your safest choice for kitchens and bathrooms.
| Country of Origin | BELGIUM |
|---|---|
| Country of Manufacture | BELGIUM |
| Manufacturer | Beauflor |
| Sizes | 2000 / 3000 / 4000 mm |
| Thickness | 2.80mm |
| Total Weight | 1950 g/m² |
| Slip Resistance | R10 |
| Wear Layer | 0.40 mm |
| Usage Classification | 23, 32, 41 |
| Residential Warranty | 10 years |
| Commercial Warranty | 5 years warranty on commercial use |
| UPEC Acoustic | ΔLw 15 dB |
| Installation Method | < 35m² can be installed without using adhesives |





Reviews
There are no reviews yet.