Westbury 162L
Westbury 162L
Our textile backing smoothens irregularities in the subfloor making your floor even more soundproof.
Our innovative slip retardant enhancement – your safest choice for kitchens and bathrooms
| Country of Origin | BELGIUM |
|---|---|
| Country of Manufacture | BELGIUM |
| Manufacturer | Beauflor |
| Sizes | 2000 / 3000 / 4000 mm |
| Thickness | 1.90 mm |
| Total Weight | 1285 g/m² |
| Slip Resistance | R10 |
| Wear Layer | 0.15 mm |
| Usage Classification | 21 |
| Residential Warranty | 5 years |
| Commercial Warranty | |
| UPEC Acoustic | ΔLw 14 dB |
| Installation Method | < 20m² can be installed without using adhesives |





Reviews
There are no reviews yet.