Stile & Rail 2 Raised Panel Prime Grade(Interior & Exterior Doors)
Stile & Rail 2 Raised Panel Prime Grade(Interior & Exterior Doors)
The timeless beauty and craftsmanship of genuine stile and rail construction define Jabisod’s wood panel doors. Each door is expertly crafted for exceptional durability and superior sound insulation, combining elegance with long-lasting performance. Available in a rich selection of wood species—including Mahogany, Iroko, and Teak—these doors are designed to be stained, painted, or finished to seamlessly enhance your home’s distinctive décor.
| Country of Origin | Nigeria |
|---|---|
| Country of Manufacture | Nigeria |
| Manufacturer | Jabisod Nigeria Hardwoods |
| Flooring Finish | Lacquered/Walnut Stained |
| Timber Species | Mahogany |
| Timber Grade | Prime Grade |
| Thickness | Exterior 45mm/ Interior 32mm |
| Width | Custom widths 305 -1250mm |
| Length | Customs Heights 2200mm |
| Edge Detail | Square Top |
| Profile | Art Deco, Ogee,Chamfer, Standard,Bevel and Radius |





Reviews
There are no reviews yet.