Prime Oak 949D
Prime Oak 949D
Our textile backing smoothens irregularities in the subfloor making your floor even more soundproof.
Our innovative slip retardant enhancement – your safest choice for kitchens and bathrooms
| Country of Origin | BELGIUM |
|---|---|
| Country of Manufacture | BELGIUM |
| Manufacturer | Beauflor |
| Sizes | 2000 / 3000 / 4000 mm |
| Thickness | 2.50 mm |
| Total Weight | 1330 g/m² |
| Slip Resistance | R11 |
| Wear Layer | 0.20 mm |
| Usage Classification | 22 |
| Residential Warranty | 5 years |
| Commercial Warranty | |
| UPEC Acoustic | ΔLw 15 dB |
| Installation Method | < 35m² can be installed without using adhesives |





Reviews
There are no reviews yet.