IPE
IPE
Exterpark Wood is the first outdoor decking with the looks and comfort of an indoor hardwood floor.
We embrace and appreciate wood as one of the warmest natural materials with unique and incomparable features of texture, colour, shades, patterns and grain. FSC® certified deck boards with a worldwide patented fastening system.
| Country of Origin | South America |
|---|---|
| Country of Manufacture | SPAIN |
| Manufacturer | EXTERPARK |
| Wood Fitness | Hard and dense wood type which is stable and suitable for total outdoor exposure. Ipe is a low-luster wood with an oily appearance |
| Hardness | Very Hard |
| Thickness | 22mm |
| Width | 95, 120mm |
| Length | 1860mm |
| Botanic Name: | Tabebuia ipe Standl, Tabebuia serratifolia Nichols |
| Interconnection | Magnet S system |
| Patents | invisible gaps profile and magnet s system |
| Characteristics | FSC certified, scores LEED points, SINGAPORE Green label, 100% cumaru wood and Full range of compatible accessories |
| Density | 1050 Kg/m³ |
| Surface Texture | Real Wood Texture |
| Static Bending | 184 N/mm² |
INSTALLATION
THE MAGNET SYSTEM INSTALLATION
An advanced mechanical locking with a superior grip that holds boards stronger than a screw but yet flexible to open up and close again when necessary.
Cost-efficient:
- Easy: No screws
- Fast: No pre-drilling
- Silent: No tools
Total accessibility:
- Maintenance-friendly
- Easy substitution of boards
- Enlarged service live
- Relocation possibilities





Reviews
There are no reviews yet.