Corner reversible Profile 48 x 6 x 2750
Corner reversible Profile 48 x 6 x 2750
They are designed to bridge the expansion gap between wallpanels or even wallpapers. Corner reversible profile should be used when the wallpanel or wallpapers are on both sides of the wall are of an edge. They are also designed to bridge the expansion gap.
| Country of Origin | SPAIN |
|---|---|
| Country of Manufacture | SPAIN |
| Manufacturer | PERFILSTAR |
| Material | PVC |
| Colour | Cappuccino, Cross Off-white and Red Walnut |
| Thickness | 24mm |
| Width | 24mm |
| Length | 2750mm |
| Characteristics | GREEN POINT – Sustainable Recycling ECOEMBES registered. |
Features & benefits
- Free of natural defect providing a consistent product, finish and quality
- No painting required
- Paintable white finish foil paper for moldings, based cellulosic white paper impregnated with resins.
- PVC is resistant to warping and swelling. All sizes are approximate
- Moisture resistant, offering versatility to use in rooms
- When cutting or sanding ,use of an appropriate face mask, dust extractors on power tools and cutting in well ventilated areas
- Please note that refunds and cancellations on this item can only be made for the full quantity purchased





Reviews
There are no reviews yet.